Strona główna

Kolory w interpretacji mandali

 

Użyte kolory i formy są odbiciem procesu życia. Zrozumienie symboliki mandal pozwala na uzyskanie lepszego wglądu w siebie. Wybór kolorów niezależnie od tego jak starannie dobiera się barwy, pozostaje w znacznym stopniu zdeterminowany przez podświadomość. Kolor i forma dają nam szansę pracować z naszymi emocjami i poszerzać pole świadomości. Choć w mandalach każdy kolor ma przypisane pewne znaczenie, każdy z nas może mieć własny sposób jego interpretowania. 

Kolor czewonyto barwa ciepła, płomień, który nas ożywia, daje witalność, siłę życiową i radość istnienia. To barwa miłości i namiętności, która wiąże się z impulsywnym, ognistym temperamentem, praktycznym działaniem i odwagą, śmiałością, uosabia siłę i władzę. Symbol skrajnych emocji, górnych dążeń zuchwałych ambicji i nieposkromionych żądz – barwa pełna przeciwieństw – symbol miłości i wojny, walki, rozkoszy i cierpienia, zachwytu i rozpaczy.

Kolor pomarańczowy to barwa ciepła i energetyzująca, barwa witalności, wyraża radość życia i zdrowie, dobre samopoczucie, działa pobudzająco i nastawia konfrontacyjnie (zrównoważenia dwóch sfer ; aktywności i rozsądku – opanowanie emocji ). Dobra na przemęczenia , wnosi odżywczą energię i uwalnia od sztywnych wzorców emocjonalnych. Symbolizuje sferę sztuki – kolor twórczej fantazji, symbol pełni życia, zaufania do samego siebie oraz niezależności, symbol inspiracji i oświecenia.

Kolor żółty to barwa słoneczna, klarowność i radość życia, poczucie własnej wartości i godności, promieniowanie na otoczenie. Kolor żółty ożywia czynność nerwów i myślenie, ( działa rozjaśniająco i uspokajająco na umysł ), wspiera kontakty i wymianę z innymi. Przeciwdziała uczuciu zmęczenia, przynosi wesołość i radosne rozluźnienie. Symbol nauki.

Kolor zielony to kolor wiosny, wzrostu, otwarcia i ruchu do przodu, natury zielony niesie harmonię i wpółczucie. To kolor duszy – miłość, akceptacja i wybaczenie nastraja pojednawczo, pozwala odczuć sympatię, daje poczucie spokoju, promieniowania własnym ciepłem, serdecznością i radością. Działa regenerująco / uzdrawiająco na ciało , umysł i duszę/. Symbol żywotności i rozwoju, kolor nadziei. To kolor neutralny, zgody i ustępliwości – symbolizuje równowagę i harmonię, pozytywny stosunek do życia.

Kolor niebieski to kolor chłodny, udziela dystansu, spokoju i wewnętrznej przestrzeni, wzbudza zaufanie. Kolor wyciszający i uzdrawiający, odpowiada za komunikacje – elokwencja i autoekspresja, umiejętność przekazywania mądrości i wiedzy, otwiera na duchową inspirację, symbol wierności , stałości i odpowiedzialności związków partnerskich.

Kolor indygo ( pomiędzy fioletem a granatem ), obdarowuje ducha wewnętrznym spokojem, jasnością i głębią, zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa, wzmacnia zmysły i otwiera je na subtelne poziomy: postrzeganie, intuicję, percepcję pozazmysłową. Kolor uzdrowienia i nauczycieli.

Kolor fioletowy : ciepły, stymulujący, królewski, majestatyczny, fiolet powoduje transformację umysłu i duszy ( symbol przemiany ), otwierając je na wymiary duchowe. Likwiduje ograniczenia i przyzywa poczucie Jedności , zaufania do Boga, oddania i poddania się prowadzeniu.